Sign in to follow this  
Followers 0
danutttz

Iar probleme !!:(((

5 posts in this topic

In primu rand salutare!!! Vreau sa va multumesc pentru ajutorul pe care mi l-ati acordat in trecut.

Am si eu cateva nelamuriri legat de consumabilele masinii din dotare.

1. Am ajuns la concluzia ca e timpul sa imi schimb bujiile am vazut un set la Alex originale volvo si inca unu de la NKG Iridium ...ce mi-ati recomanda ???

2. Am un bec dreapta fata cel cu 2 faze ....faza scurta nu mai merge ce fel de becuri sunt h...cat? chiar nu am idee si nu prea pot sa bag mana sa il scot ...inainte de a ma chinuii vreau sa il cumpra...

3.Cum suntem cam singura tara cu asa borduri....am lovit vasu de apa de la stergatoare....am dat roata jos am dat contra aripa jos am desfacut cele 2 suruburi de la vas dar mai are unu care e dupa bara din fata ....si la bara am cam desfacut  toate suruburile dar bara mai e prinsa in ceva clipsuri cred sau ceva de genu ....inca nu am reusit sa o desfac credetzi ca ma putetzi ajuta cu un sfat??

4. Am un prieten cu un volvo de anglia aceeasi motorizare si vrea sa isi puna gpl pe ea ....nu prea ma pricep de aceea va intreb pe voi merita?? Adica ii poate afecta turbo?? si eu ma gandeam la un timp la o instalatie gpl dar am lasato balta tinand cont ca masina mea chiar nu consuma benzina comparativ cu un logan 1.6 16V ...:)) adik in oras nu imi sare de 11 consum la cei 200 de caii:)

6. La cati km se schimba cureaua de distributie?? masina are 185.000 de km si a fost schimbata la 140.000 cureaua...

7. Masina face un zgomot ciudat cand iau picioru de pe ambreiaj la relanti ceva parca bate am fost la service cu ea si ...mesteri de acolo mi-au spus ca e rulmentu de presiune de la ambreiaj ....ar trebuii schimbat tot kitu? sau pot schimba doar rulmentu ?? are ceva daca mai merg cu ea asa??? acel zgomot nu il face mereu daca iau picioru foarte usor de pe abreiaj nu face doar daca il iau brusc.....spui ca e diesel :P

Multumesc administratorilor pt un asa forum!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becurile din far sunt H7. Bara e prinsa cu 2 holzsuruburi in aripi si cu 4 suruburi in lonjeroane (sunt de 14). Ca sa le desfaci trebuie sa dai scutul inferior de la motor jos. Vezi ca suruburile din lonjeroane sunt bagate in niste gauri cam greu vizibile, de jos in sus. Nu uita sa desfaci mufele de la lampile de gabarit, furtunul de la stergatoarele de faruri daca ai, mufa de la senzorul de temperatura si mufele de la proiectoare. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sa pui gaz

pt curea mai asteapta vreo 35000

volanta bimasica sa fie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc foarte mult pentru raspunsuri ....becu sa reparat singur:D:D:D nush ce putea avea contact imperfect probabil.....

mai astept poate se lipeste singur si bidonu de apa=))))

in legatura cu volanta aia nu ar trebui sa tacane tot timpul? mie imi tacane cand iau picioru de pe ambreiaj doar atunci ......oricum nu agata cand schimb sau ceva de genu .....doar acel sunet ma enerveaza......multumesc oricum tuturor pentru timpu acordat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

in legatura cu volanta aia nu ar trebui sa tacane tot timpul?

Păi, nu prea... la început, Å£ăcăne (sau urmează) ÅŸi când motorul e la ralanti, cu maÅŸina scoasă din viteză ÅŸi, pe urmă, pe măsură ce starea i se degradează, va suna ÅŸi la turaÅ£ii mai mari... (asta, dacă-i volanta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0