claudios60

Posibile probleme directie?

3 posts in this topic

Buna seara de cateva zile am observat ca atunci cand merg cu spatele si franez mai brusc se simnte ca si cand rotile fata se opresc dar masina se da mai in spate.si se aude un sunet destul de urat pe la roti (sunetu se poate asocia cu scartitul de cauciuc care se freaca pe alt cauciuc.sper ca ma-m exprimat bine).ce credeti ca ar putea fii?ar putea fi ceva de la bucsi?este destul de grav?Si am observat sau mai bine zis am auzit la roata din stanga am un scartiit cand merg cu 20-30 km/h,dar ce ma deranjeaza ma tare ca nu se aude cand merg in linie dreapta ci atunci cand misc volanul in stanga si-n dreapta fara a face manevre brusta ca si cand asi vrea sa ocolesc ceva,ce ar putea fii rulment fara vaselina? Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-acel scartait la viteze mici poate fi de la frana/discuri.Pentru a proba : calca putin frana la viteza aia si afli ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica bucsile de la bascule si capete de bara si pivoti (legat de scartait). Daca s-au rupt mansoanele de cauciuc de la pivoti sau capete de bara si a intrat apa in ele, scartaie la viraje. De asemenea poate si fi de la placute de frana, sau aparatoarea din spatele discului, care freaca pe disc. Pana nu dai roata jos sa examinezi ce se intampla, nu prea ai ce sa faci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now