kramerik

scurgere ulei cutie viteze M5D

7 posts in this topic

salutare prieteni!problema mea este k a mea cutie de viteze M5D,pe care am schimbato acum 3 ani a inceput sa piarda ulei/valvolina destul de mult.

asa k intro zi o sa imi fac curaj sa o demontez.. Din cate se vede la prima vedere problema pare sa vina de la axul care intra in cutie prin partea de jos care schimba furcile/sincroanele.acolo ar trebui sa fie un inel de cauciuc ori un semering uzat.ideea e k nu gasesc nimik de genul asta de cumparat aici unde sunt .daca ma puteti ajuta cu vreun sfat,un link ceva va raman indatorat.de desfacut cutia nu e problema.am mai facuto odata.Multumiri nenumarate!

Din cate vad , mai ai o problema , te rog sa o rezolvi iar in viitoarele postari sa nu mai apara culoarea rosie .

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry but not.nu e de la planetara.aia ar fi optiunea cea usoara.pt mine.deja am schimbat si planetarele odata.e vorba de axul care intra in cutie si schimba vitezele.ma intereseaza daca stitzi vreun kit de reparatie pt asa ceva.multumesc.

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vorba de simeringul de la cautator... Din cate stiu puteam sa aduc asa ceva, doar ca trebuie sa desfaci cutia in doua ca sa-l schimbi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare!mi-am facut curaj si am demontat astazi cutia de viteze.am dat-o jos mai eczact.si SURPRIZAAAAAAA.am observat k nu e de la semeringuri ceva..,ci o crapatura e de vina pt scurgerea uleiului din cutie.in locasul unde intra burduful de la planetara se poate observa linistit acest lucru.

si pt ca sunt la a doua cutie de viteze pe care trebuie sa o schimb in 4 ani de cand am masina va intreb pe voi - mai e si alt model de cutie ceva mai rezistenta oare decat M5D?se poate suda ?vreo idee de la ce ar putea fi crapatura?mentionez k nu a fost trantita masina sau ceva de genul.

Fara limbaj mirc nu se poate ? Chiar este nevoie de atatea "k-uri" ?

post-203-027948300 1292187323_thumb.jpg

post-203-047524600 1292187447_thumb.jpg

post-203-072899700 1292187681_thumb.jpg

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este singura cutie care se poate pune si de obicei nu are probleme decat cu semeringurile de la planetara, in rest este o cutie foarte buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa rezolvat.Am mai schimbat o cutie,desi nu stiu inca de la ce ar putea fi crapatura.Concluzie - M5D SUCKS!si nu conduc k Sumacher.

O zi buna si o cutie de viteze .....durabila.Eu deja am schimbato pe a 2a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now